Психологія кольору: чи впливають кольори в інтер'єрі на ваше самопочуття?

13.06.2019

Ви коли-небудь помічали, що починаєте відчувати занепокоєння в жовтій кімнаті? А, коли в інтер'єрі переважає синій колір, ви стаєте спокійним і розслабленим? Ось уже кілька десятиліть доведено, що дизайнери інтер'єру можуть істотно вплинути на настрій, почуття і емоції. «Колір, подібно рисами обличчя, слід за змінами емоцій», - якось зауважив художник Пабло Пікассо.


Він може використовуватися, щоб спонукати до певної дії, впливати на настрій і, навіть, на фізіологічні реакції. Вчені довели, що певні кольори здатні підвищувати артеріальний тиск, прискорювати метаболізм і тиснути на очі.

Так як саме працює колір? Як колір впливає на думки і поведінку?

Що таке психологія кольору?

У 1666 році англійський вчений сер Ісаак Ньютон поставив досвід розкладання білого кольору призмою, який вперше відкрив істину природи кольору. Коли чистий білий світ проходить через призму, він поділяється на сім основних кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Ньютон також виявив, що кожен колір складається з однієї довжини хвилі і не може бути далі розділений на інші кольори.

Подальші експерименти показали, що кольори можуть змішуватися для створення інших відтінків. Наприклад, червоний колір, змішаний з жовтим, створює помаранчевий колір. Деякі кольори, такі як зелений і пурпурний, при змішуванні компенсують один одного і дають білий колір.

«З огляду на поширеність кольору в повсякденному житті, можна очікувати, що психологія кольору буде незабаром важливим предметом досліджень», - зазначають науковці дослідники Ендрю Елліот і Маркус Майер.


Незважаючи на невелику кількість проведених досліджень в цій області, концепція психології кольору стала гарячою темою в області маркетингу, мистецтва, дизайну та інших областях. Велика частина доказів у цій новій галузі в кращому випадку анекдотична, але дослідники та експерти зробили кілька важливих відкриттів і спостережень щодо психології кольору і його впливу на настрій, почуття і поведінку.

Перша і головна теза, яку треба засвоїти - Ваші почуття до кольору індивідуальні і засновані на вашому власному досвіді або культурі. Наприклад, хоча білий колір трактується в багатьох західних країнах, як чистота і невинність, у багатьох східних країнах він символволізує траур.

Як кольори впливають на психологічне здоров'я?

Чому колір має таке важливе значення в нашому житті? Як він може вплинути на наше фізичний і психологічний стан?


Хоча сприйняття кольору досить суб'єктивно, існують деякі колірні ефекти, які мають універсальне значення.

Вплив білого кольору

Подивіться на зображення нижче і зрозумійте, які почуття викликає у вас білий колір? Буде це натхнення і чистота або холод і самотність? Деякі люди вважають білий колір символом миру і невинності, в той час, як інші знаходять його різким і холодним.

Кольорові асоціації будуть різними у кожного окремо взятої людини.

У Західній культурі білий колір часто асоціюється з весіллям, лікарнею і ангелами і використовується для створення атмосфери чистоти і миролюбства. Однак, у багатьох східних культурах білий символічно пов'язаний зі смертю і смутком. Цей колір використовується на похоронах та інших жалобних ритуалах.


Згідно психології кольору, білий колір використовують дизайнери, щоб домогтися наступних ефектів:

  • Білий - це яскравий колір, він може створити відчуття легкості або додати відблиски. Дизайнери часто використовують білий колір, щоб простір здавался більше і просторіше.
  • Білий також асоціюється з холодом, м'якістю і стерильністю. Номери, пофарбовані повністю в білий колір, можуть здатися просторими, але порожніми і недружніми. Лікарні та косметологічні установи використовують білий, щоб створити відчуття стерильності і чистоти.
  • До позитивних значень можна віднести асоціації з чистотою, свіжістю і простотою. Білий колір часто виглядає як чистий аркуш, символізуючи новий початок.
  • З іншого боку, білий може здаватися суворим, холодним і ізольованим. Варто розуміти, що велика біла порожня кімната може здатися нудною і суворою.


Білий вважається потужним кольором в фен-шує (системі організації вашої середовища для створення гармонії). Дерево і скляні елементи декору прекрасно поєднуються з білим. Також білий відмінно балансує з чорним - це незмінна класика. Білий відмінно підходить для кухонь, віталень, ванних кімнат і спалень. Загалом, це відмінне рішення для будь-якої кімнати, якої ви хочете додати світла і простору.

Вплив чорного кольору

А тепер, давайте розберемося, які емоції у вас викликає чорний колір? Це напевно самий неоднозначний колір. Він має різне символічне значення і широкий спектр впливу на людей.


Згідно психології кольору, чорному відповідають такі трактування:

  • Чорний поглинає весь світ в колірному спектрі. Відповідно, якою б інший акцентне колір ви не вибрали для свого інтер'єру, чорний буде домінувати.
  • Чорний часто використовується як символ загрози або зла, а також він популярний, як індикатор сили. Він використовується для створення образу підступного персонажа, таких, як Дракула або відьма, і часто асоціюється з чаклунством.
  • Чорний асоціюється зі смертю і трауром в багатьох культурах. Тому багато боятися використовувати цей колір в своєму інтер'єрі. Він створює похмуру, темну атмосферу. Дуже складно домогтися відчуття тепла і затишку в інтер'єрі чорного кольору.
  • Чорний колір часто використовується в одязі і фешн-індустрії, оскільки він візуально стрункішою фігуру. У дизайні інтер'єру це негативна властивість, адже він візуально звужує простір.


Вплив червоного кольору

Які емоції викликає у вас червоний колір? Червоний називають теплим, яскравим і інтенсивним. Його часто сприймають, як збуджуючий і навіть агресивний колір, але також він асоціюється з любов'ю і пристрастю. Червоний колір використовується для залучення уваги, особливо в рекламі і на дорожніх знаках.


Психологія червоного кольору передбачає:

  • Червоний - це яскравий, теплий колір, який викликає сильні емоції.
  • Червоний колір асоціюється з любов'ю, теплом і комфортом.
  • Червоний також вважається інтенсивним або навіть агресивним кольором, який здатний порушувати і розбурхувати свідомість.


Червоний створює неповторну енергію в кімнаті. Найінтенсивніший колір, він збільшує вироблення адреналіну, як ніякий інший відтінок. Це хороший вибір, коли ви хочете спровокувати збудження і хвилювання.

У вітальні або їдальні червоний колір зближує людей і стимулює до розмови. У передпокої червоний допомагає створити сильне перше враження.

Червоний підвищує тиск, прискорює дихання і частоту серцевих скорочень. Зазвичай, цей відтінок сильно розбурхує для спальні, але якщо ви перебуваєте в кімнаті тільки після настання темряви, то ви побачите її в основному при світлі ламп, тоді колір буде здаватися приглушеним, насиченим і елегантним.

Вплив синього кольору

Синій - це колір, часто зустрічається в природі, наприклад, блідо-блакитний колір денного неба або насичений темно-синій колір глибокого водойми. Можливо, саме тому люди часто описують синій колір як спокійний і безтурботний. Проте, холодний відтінок синього може іноді здаватися холодним або навіть льодовим.


Згідно психології кольору, синій можна трактувати з різних сторін:

  • Чоловіки вважають за краще синій колір набагато частіше будь-якого іншого.
  • Оскільки синій колір подобається багатьом людям, його часто розглядають, як доброзичливий колір, який може здатися консервативним і традиційним.
  • Синій нагадує про всі думки спокою або безтурботності. Його часто називають мирним, спокійним, безпечним і упорядкованим.
  • Синій часто розглядається, як символ стабільності і надійності. Компанії, які хочуть створити образ безпеки, часто використовують синій в своїх рекламних і маркетингових кампаніях.
  • Синій також може створювати відчуття смутку або відчуженості. Згадати навіть картини Пікассо під час його «синього періоду», здається, що вони наповнені самотністю, смутком і журбою.
  • Синій часто використовується в інтер'єрі офісів і робочих просторів, оскільки дослідження показали, що люди більш продуктивні в синіх кімнатах.
  • Синій вважається одним з найменш апетитних. Деякі дієтологи навіть рекомендують їсти їжу з синьою тарілки. Синій рідко зустрічається в їжі, крім чорниці та деяких слив. Крім того, люди підсвідомо намагаються уникати отруйних продуктів, а синій колір в їжі часто є ознакою псування або отрути.
  • Синій також може знизити частоту пульсу і температуру тіла.


Оскільки синій знижує тиск, уповільнює дихання і частоту серцевих скорочень, він вважається заспокійливим, розслаблюючим і безтурботним, і його часто рекомендують для спалень і ванних кімнат.

Проте, пастельно-синій колір, який красиво виглядає в палітрі, може бути неприємно холодним на стінах і меблях, особливо в кімнаті, де мало природного світла. Якщо ви вибираєте світло-синій в якості основного кольору в кімнаті, врівноважує його теплими відтінками меблів, текстилю та декору.

Щоб створити сприятливу, дружню атмосферу у вітальні або їдальні, використовуйте теплі відтінки синього, яскраві і насичені тони.

Не правильно підібраний темно-синій відтінок може викликати почуття смутку.

Вплив зеленого кольору

Для більшості людей зелений колір асоціюється з природою і, відразу ж, нагадує пишну зелень, траву, дерева і лісу. Можливо, через те, що зелений колір тісно пов'язаний з природою, його часто називають освіжаючим і спокійним.


Психологія зеленого кольору розкривається в таких аспектах, як:

  • Зелений - це прохолодний колір, який символізує природу і природне начало.
  • Зелений також асоціюють зі спокоєм, удачею, здоров'ям і ревнощами.
  • Дослідники також виявили, що зелений створює сприятливу атмосферу для читання.
  • Зелений часто використовується в інтер'єрі через його заспокійливих властивостей. Наприклад, гості, які очікують свого виходу в ТВ-шоу, часто знаходяться в «зеленій кімнаті».
  • Вважається, що зелений колір знімає стрес і сприяє одужанню. Співробітники тих офісів, де стіни пофарбовані в зелений колір, менш схильні до стресу.


Зелений колір вважається самим приємним для очей. Поєднуючи в собі освіжаючі властивості синього і життєрадісність жовтого, зелений підходить практично для будь-якої кімнати в будинку. На кухні зелений спонукає до апетиту; в вітальні такий колір сприяє відпочинку і релаксу, і, в той же час, досить теплий для забезпечення затишку і єднання.

Вплив жовтого кольору

Жовтий колір зазвичай яскравий і насичений, можливо, тому він часто викликає сильні емоції. Жовтий може привернути увагу, але він також може бути нав'язливим при надмірному використанні. Він може виглядати теплим і зігріваючим, але також може привести до зорової втоми.


Психологія кольору жовтого включає такі характеристики:

  • Тепло: жовтий - це колір, який часто називають радісним і теплим.
  • Важко читати: жовтий також є найбільш стомлюючим для ока через великої кількості відбитого світла. Використання жовтого кольору в якості фону на папері або комп'ютерних моніторах може привести до погіршення зору.
  • Розчарування: жовтий також може викликати почуття розчарування і гніву. На ряду з тим, що жовтий вважається веселим і завзятим кольором, люди частіше виходять з себе в жовтих кімнатах, а діти починають плакати.
  • Енергійний: жовтий також може прискорювати метаболізм.
  • Залучення уваги: ​​оскільки жовтий є найбільш помітним кольором, він дуже добре привертає увагу. Жовтий можна використовувати в невеликій кількості, щоб привернути увагу, наприклад, на дорожніх знаках або в рекламних оголошеннях.


Жовтий відображає радість сонячного світла і налаштовує на хвилю щастя. Це відмінний вибір для кухонь, їдалень і ванних кімнат, де він заряджає енергією і піднімає настрій. У залах, прихожих і невеликих приміщеннях жовтий колір може здатися затишним і гостинним.

Незважаючи на те, що жовтий - веселий колір, він не є хорошим вибором, в якості основного кольору. У великих кількостях цей колір має тенденцію викликати почуття розчарування і гніву. Тому використовуйте його в помірних кількостях в елементах декору. У хромотерапії вважається, що жовтий заспокоює нерви і очищає організм.

Вплив фіолетового кольору

Фіолетовий колір може сприйматися по-різному. Часто цей колір асоціюється з таємничістю, духовністю і натхненням. Фіолетовий в природі зустрічається досить рідко, тому вважається унікальним і інтригуючим. Не дивлячись на те, що фіолетовий становить веселку, по своїй суті це комбінація червоного і синього.


Психологія фіолетового кольору полягає в наступних характеристиках:

  • Фіолетовий є символом королівської влади і багатства. У ті давні часи, коли виробництво барвників для фарбування тканини вимагало великих зусиль і витрат, оскільки фіолетовий колір не поширений в природі, то його створення вимагало набагато більше ресурсів і було дорогим. І дозволити такий текстиль собі могли тільки багаті люди. З тих пір і закріпилася за фіолетовим кольором асоціація з багатством і знаттю.
  • Фіолетовий також символізує мудрість і духовність. Його унікальна і таємнича природа, змушує асоціювати його з чимось невідомим, надприродним і божественним.
  • Фіолетовий вважається екзотичним кольором. Через те, що він не часто зустрічається в природі, може здаватися штучним.
  • Візуально, фіолетовий - один з найважчих кольорів. Він має найсильнішу електромагнітну довжину хвилі, віддалену всього на трохи від хвиль рентгенівських і гамма-променів. З цієї причини, його часто використовують в візуальних ілюзіях.


Фіолетовий, в своїх найтемніших відтінках, таких, як баклажан, виглядає дорого, розкішно і складно. Такі тони краще використовувати в якості акцентів або додаткового кольору, оскільки він додасть глибину інтер'єру. А ось, світлі відтінки фіолетового, наприклад, лавандовий або бузковий, відмінно використовувати в спальні. Він буде створювати таку ж спокійну атмосферу, як і синій, тільки без ризику відчуття холоду.

Вплив оранжевого кольору

Помаранчевий - це дуже сильний і енергійний колір. На ряду з червоним і жовтим, він може бути дуже привабливим, тому, його часто використовують в рекламі. Помаранчевий асоціюється з радістю, щастям і любов'ю до життя. Однак, для деяких помаранчевий колір викликає роздратування.


Згідно психології кольору, помаранчевий трактується наступним чином:

  • Помаранчевий є комбінацією жовтого і червоного. Цей теплий колір заряджає енергією і позитивом.
  • Помаранчевий в приміщенні викликає почуття хвилювання, ентузіазму і теплоти.
  • Помаранчевий часто використовується для залучення уваги, наприклад, в дорожньої розмітки та в рекламі.
  • Помаранчевий - колір енергії і життєлюбства. Можливо, тому багато спортивні команди використовують помаранчевий колір в своїй формі, як талісман і в брендінгу.
  • Помаранчевий асоціюється з кольором заходів і стиглих фруктів, таких як апельсини, мандарини, абрикос, персик і багато інших. Такі асоціації викликають теплі і приємні емоції у людей.
  • Помаранчевий також пов'язаний з кольором осені і падаючого листя. Він здатний зігрівати в холодну погоду.


Хоча помаранчевий не дуже добре підходить для вітальні або спальні, цей колір відмінно буде працювати в тренажерному залі; він буде пробуджувати в вас необхідну енергію і емоції, які потрібні під час тренування. У стародавніх культурах вважалося, що помаранчевий колір лікує легені і підвищує рівень енергії.

Вплив рожевого кольору

У більшості рожевий колір асоціюється з жіночністю і романтичністю. Існує думка, що це виключно жіночий колір. Деякі відтінки блідо-рожевого кольору описуються як розслаблюючі, в той час як дуже яскраві відтінки можуть стимулювати або навіть посилювати.


Є кілька пунктів, які слід зазначити в психології рожевого кольору:

  • Рожевий - за своєю суттю світло-червоний і зазвичай асоціюється з любов'ю і романтикою.
  • Вважається, що рожевий колір має заспокійливий ефект. Спортивні команди іноді фарбують роздягальню для команди супротивників в рожевий колір, щоб гравці ставали пасивними і менше енергійними.
  • Однак, вчені з'ясували, що рожевий колір має заспокійливий ефект тільки при первісному впливі. Він може викликати хвилювання, коли починаєш до нього звикати.
  • Рожевий є жіночим кольором, в значній мірі, така стійка асоціація формується ще з дитинства. Адже іграшки для дівчаток, як правило, рожеві і фіолетові.
  • Оскільки колір так сильно пов'язаний з жіночністю, люди іноді асоціюють його з такими якостями, які часто вважаються жіночими, наприклад, м'якість, доброта, турбота і співчуття.


Це ніжний колір добре поєднується з іншими відтінками, такими як синій, світло-сірий і мідний. Якщо ви хочете використовувати рожевий в своєму інтер'єрі, треба його врівноважувати нейтральними відтінками, оскільки багато рожевого може зробити кімнату надто дитячої. Залежно від того, які меблі і декор ви використовуєте, ви можете добитися ефекту як дуже гламурного інтер'єру, так і грайливого і завзятого.

У стародавніх культурах Китаю і Єгипту використовували кольоротерапія для лікування хвороб. Сьогодні ж більшість психологів відноситься зі скептицизмом до такого підходу. Є думка, що ефект впливу кольору на психіку людини часто перебільшений. Оскільки дослідження показують, що колірний ефект носить тимчасовий характер, наприклад, в синій кімнаті ви можете відчути заспокоєння і безтурботність, але цей ефект пропаде, як тільки ви звикнете до кольору.


Всі рекомендації по підбору кольору, які ми постаралися зібрати в цій статті, стануть хорошим помічником у виборі кольорової палітри вашого інтер'єру. Однак, не варто ставитися до цього занадто серйозно. Як правило, колірні переваги дуже індивідуальні і, в першу чергу, вам повинно бути комфортно в своєму власному будинку.

У робочій колекції тканин Еден представлений широкий асортимент текстилю, який включає в себе не тільки 7 основних кольорів веселки, а й 20, і 40 різних відтінків. Ми дбаємо про інтереси своїх клієнтів, тому хочемо зробити ваш вибір, як можна різноманітним і приємним. Ви можете перейти в наш каталог і впорядкувати всі меблеві тканини за кольором, щоб вибрати потрібний вам відтінок і фактуру.

Якщо у вас залишилися якісь питання, можете сміливо ставити їх в нашому Instagram або Facebook.








Наші новини

11.04.2019
Ми хочемо поділитися невеликими секретами, як правильно облаштувати невелику квартиру,...
25.04.2019
Ваш інтер'єр, в більшості випадків, може стати відмінним місцем, щоб реалізувати свій творчий потенціал і проявити д...
13.05.2019
Сьогодні ми з вами поділимося корисними порадами та майстер-класом з пошиття подушки...
23.05.2019
Якщо ви замислюєтеся про придбання нового пуфика, ми дамо вам кілька практичних порад з підбору цього предмета ...
06.06.2019
Сьогодні ми поділимося з вами деякими хитрощами, як декорувати свій інтер'єр, так...
21.06.2019
Після цієї статті ви точно будете знати, який наповнювач вибрати при покупці нових меблів....
04.07.2019
Сьогодні ми підготували топ-5 найдорожчих предметів меблів, які були продані будь-коли....
18.07.2019
Ми підготували топ порад, як підібрати меблі для дитячої, які будуть подобатися вам і...
25.07.2019
У цій статті ми розповімо вам про відмінності шкіри і тканини з 100% поліестеру для меблів....
01.08.2019
У сьогоднішній статті ми поговоримо саме про те, як впровадити ваш пережитий досвід з подорожей в життя....